23 NİSAN KUTLU OLSUN

 

23 Nisan Kutlu Olsun!

TBMM’nin açılış günü egemenliğin saraylarda değil, doğrudan doğruya halkta olduğunu göstermiş, ülkemiz için yeni bir tarihin başlangıcı olmuştur. Bu başlangıç, Cumhuriyetin ilk anayasasına iki temel ilke ile yansımıştır: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve yönetim usulü halkın kaderini doğrudan doğruya belirlemesine dayanır.

Bugün doksan sekizinci yılını kutladığımız bu kuruluşun tüm halkımız için ayrı bir önemi var. Tarihi boyunca askeri darbeler dahil birçok badire atlatmış TBMM’nin KHK rejimi altında işlevsizleştirildiği bir sürecin içinden geçiyoruz.

TBMM’nin açıldığı 23 Nisan gününü çocuklarımızla hatırlamak ve onlarla anmak, geleceğin doğrudan doğruya onların elinde olduğunu anlatmanın en güzel yoludur.

Fakat hiç unutmamamız gereken şeyler var:

  • Çocuklarımızın yaşam hakkının yok sayıldığı bir ülkedeyiz.
  • Çocuklarımızın hizmet sektöründen ağır sanayiye kadar ağır koşullarda çalıştırıldıkları, iş cinayetlerinin kurbanı oldukları bir ülkedeyiz.
  • Nitelikli okullar, değişen sınav sistemleri, açık öğretim gibi uygulamalarla milyonlarca çocuğumuzun eğitimsiz bırakıldığı bir ülkedeyiz.
  • Eğitimin tarikat ve cemaat ağları içinde dinselleştirildiği bir ülkedeyiz.
  • Çocuklarımızın devlet denetiminden kaçırılan yurt ve vakıflarda cinsel istismara uğradığı bir ülkedeyiz.

TBMM’nin açılışının doksan sekizinci yılında güçlü bir şekilde tekrarlamakta fayda var: Geleceğimiz halkın egemenliğinde, çocuklarımızın neşeli ellerindedir.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu