AYŞEN UYSAL İLE “TOPLUMSAL HAREKETLER VE SEÇİM KAMPANYALARI” SÖYLEŞİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK

 

Mülkiyeliler Birliği tarafından, seçim temasıyla düzenlenmeye devam eden Çarşamba Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu barış imzacılarından Prof. Dr. Ayşen Uysal oldu. Uysal, 6 Haziran 2018 tarihinde Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide, toplumsal hareketler ve seçim süreçleri arasındaki ilişkiyi anlattı.

Bir toplumsal grubun taleplerini dış dünyaya anlatabilmek için kullandığı anlamlar ve araçlar setini repertuvar olarak tanımlayan Uysal, seçim kampanyalarının çoğullaştırılması gerektiğini ve dünyanın birçok ülkesinde bu sınırlı repertuvarı aşmak üzere yöntemler geliştirildiğini ifade etti. Toplumsal hareketlerin yıllardır öğrenegeldiği repertuvarlarının söz konusu olduğunu belirten Uysal konuşmasında, “Repertuvar, aktörlerin biriktirdikleri deneyimlere göre belirlenir ama sadece aktörlere göre belirlenmez. Otoritelerin stratejilerine göre de belirlenir. Seçim kampanyaları söz konusu olduğunda taleplere göre de belirlenir. Repertuvarın mücadelenin kendi içinden gelişen bir kavram olması, öğrenilen, tekrar tekrar sınanan bir kavram olması çok önemlidir.” dedi.

Oy verme ile sınırlı tutulamayacağını düşündüğü seçim kampanyaları üzerine odaklanan Uysal, “Gündelik hayatla iç içe geçmiş direnişler de seçim kampanyalarındandır. Seçim kampanyaları hakkında düz düşünüyoruz. Oysa seçim kampanyalarının zamanının, mekanının ne olduğu gibi sorular çok önemlidir. Aynı zamanda sadece partilerin dışına hitap eden bir şey değildir. Parti içine hitap edip hem safları sıklaştıran hem de rekabeti artıran bir şeydir” dedi.

Uysal, seçim kampanyaları kavramını ülke örnekleri ekseninde inceleyerek Nikaragua, Fransa ve Meksika gibi ülkelerde hangi fikirlerden hareketle nasıl seçim  kampanyaları yürüttüklerini açıkladı.

Söyleşi dinleyicilerin soruları ve katkılarıyla sona erdi.

Çarşamba Söyleşileri, Haziran ayı boyunca seçim temasıyla devam edecek.