AÇIK HAVA FİLM GÖSTERİMİ: BORNHOLMER SOKAĞI / BORNHOLMER STRAßE

Açık Hava Film Gösterimleri: Alman Film Günleri 1 Eylül 2019 Pazar günü 20:30’da Bornholmer Sokağı / Bornholmer Straße ile devam ediyor.

Bornholmer Straße, Christian Schwochow’un 2015 Adolf Grimme ödüllü televizyon filmi. 9 Kasım 1989: Berlin’de Bornholmer Sokağı sınır kapısındaki askerler televizyonda naklen yayınlanan bir basın duyurusunda söylenenlere inanamazlar. Bildiride iktidar partisinin Merkez Komitesi üyelerinden Günter Schabowski, tüm Demokratik Almanya Cumhuriyeti vatandaşlarının Batı ülkelerine özel seyahat yapma başvurusunda bulunabileceklerini söylemektedir. İnsanlar ilk anın coşkusu içinde seyahat edebilmek için pasaport ve vize gerektiğini akıllarına getirmeden sınır kapılarına akın ederler. Sınır kapısında görevli Yarbay Schäfer ve emrindeki askerler, o gece başlarına geleceklerin henüz farkında değildirler. Gecenin sonunda, sınır artık tamamen açılır ve bu Demokratik Almanya Cumhuriyeti için sonun başlangıcıdır. Bornholmer Straße aslında kahraman falan olmak istemeyen, çaresizliğin sınırlarında dolaşan kahramanlar üzerine ironik, ama aynı zamanda da izleyiciyi duygulandıran bir komedi.

*Filmler Türkçe altyazılıdır. Gösterim programında hava durumu ve benzeri koşullara göre değişiklik yapılabilir. Gösterim açık havada gerçekleşeceği için izleyicilerin hava koşullarına göre giyinmeleri tavsiye edilir. Gösterimler ücretsizdir.