TÜM KAMU GÖREVLİLERİNİ GÜÇLÜNÜN HUKUKUNU DEĞİL HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ SAHİPLENMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Basına ve kamuoyuna,

31 Mart yerel seçimleri, yeni rejimin ilk yerel seçimi olmasının yanı sıra, öncesinde ve sonrasında yaşananlar ile de Türkiye siyasi tarihine damgasını vurdu.

Seçim öncesinde iktidara muhalif kesimler üzerine seferber edilen tehditkar dilin yerini bugün, İstanbul’daki sonuçların “olağanüstü” itirazlar nedeniyle bir türlü açıklan(a)maması, KHK’li adaylara mazbata verilmemesi ve seçimleri kaybeden adayların görevlendirilmesi, dolaysıyla da halkın iradesinin yok sayılması almıştır.

Şüphesiz ki hukukun üstünlüğü ilkesinin ve demokrasiye can veren değerlerin ortadan kalktığı her yerde güçlünün hukuku tüm ihtişamıyla boy göstermiştir. Ancak unutulmamalıdır ki insanlık tarihi de bu ihtişamın yıkıntılarıyla, zamana ve korkuya hükmedebileceğini sananların yanılgılarıyla doludur.

Mülkiyeliler Birliği olarak, başta Yüksek Seçim Kurulu üyeleri olmak üzere tüm kamu görevlilerini demokrasinin temeli olan seçimlerin güvenliğine ilişkin sorumluluk bilinciyle hareket etmeye davet ediyor, güçlünün hukukunu değil hukukun üstünlüğünü sahiplenmeye çağırıyoruz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu