19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN

19 Mayıs 1919 hastalık, yoksulluk ve açlık içindeki bir halkın, sarayında tok gezen padişaha ve hükümetine rağmen kaderini eline alıp özgürlük ve bağımsızlık için ilk adımı attığı gündür.

Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkmasıyla ulusal bir nitelik ve coşku kazanan kongreler, 11 ay sonra demokrasi tarihimizin en kapsayıcı Meclisini oluşturmuş; yokluklar içinde bir halk tüm farklılıklarıyla birlikte omuz omuza, destansı bir direnişi örgütlemiştir.

Emperyalist işgale karşı en cılız sesin bastırıldığı, halkın hastalık ve yoksullukla boğuştuğu mütareke yıllarında gençlerin duygularını en saf biçimde ortaya koyan, “Yetiştik çünkü biz!” diyen Mülkiye Marşımız, 19 Mayıs’ın gençlikle bağının en güzel ifadesidir. Kurtuluş Savaşı’nın halkın kendi azim ve kararlılığıyla zafere ulaşmasının ardından bu büyük gün, yüreği özgürlük ve bağımsızlık ateşiyle yanan, cumhuriyetin emanetçisi gençliğe armağan edilmiştir.

101 yıl sonra bugün, ülkemiz hastalık ve yoksullukla mücadele ederken milyarlarca dolarlık kamu kaynağı modern işgalcilere aktarılmakta; en cılız muhalif ses gözaltı ve tutuklamalarla baskılanmakta ve terörist ilan edilmektedir. Liyakatin yerine sadakati koyan çarpık düzen milyonlarca işsiz yaratmış; bir kişinin tok gezmesi için oluşturulan saray hükümeti, vatandaşların sokaklarda artık yemek aramasına neden olmuştur.

Bu baskı rejiminde; 15-24 yaş arası 3,5 milyon genç çalışıyor, bir o kadarı da ne eğitimde ne istihdamda yer alıyor. 1.1 milyon genç, okurken çalışmak zorunda. KYK kredisi alan milyonlarca öğrenci artan faizler karşısında borç baskısıyla eziliyor, belirsizlik ve güvencesizlikle malul bir geleceğe itiliyor. Yeni mezun olarak iş arama süreleri her geçen yıl uzuyor, yeni mezun istihdamı sömürünün en yoğun hissedildiği alan haline geliyor. Fikrini ifade etmek isteyen öğrenciler gözaltılarla, soruşturmalarla yıldırılmaya çalışılıyor.

Demokratik ve laik bir cumhuriyette yaşamak isteyen bizlere, 101 yıl sonra bugün düşen görev; tüm farklılıklarımızla birlikte dayanışmak, yan yana durabilmenin olanaklarını yaratmaktır.

Çağdaş bir cumhuriyete olan sarsılmaz inancımızla Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyor; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyoruz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu