AÇIK HAVA FİLM GÖSTERİMİ: PARİS CALLİGRAMMES

Açık Hava Film Gösterimleri 24 Eylül 2023 Pazar akşamı saat 19.30’da Paris Calligrammes (Paris Kaligramları) filmi Goethe-Institut Ankara’nın katkılarıyla Mülkiyeliler Birliği bahçesinde izleyicisiyle buluşuyor.

Katılımlarınızı bekleriz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu

*Filmler Türkçe altyazılıdır. Gösterim programında hava durumu ve benzeri koşullara göre değişiklik yapılabilir. Gösterim açık havada gerçekleşeceği için izleyicilerin hava koşullarına göre giyinmeleri tavsiye edilir. Gösterimler ücretsizdir.
 
24.09.2023 Pazar Günü saat 19:30
Paris Calligrammes (Paris Kaligramları)
2020
Yönetmen: Ulrike Ottinger


Yönetmen Ulrike Ottinger’ın kendi gençliğine bakıyor. 1960’larda ressam olarak Paris’te yaşarken geçirdiği zamanı belgeleyen Ottinger, Paris hayatını merkezde Paris ile birlikte sinematik bir şiirle sunuyor. Film, Ottinger’ın zamanda geriye bakan bir seslendirmesiyle, tamamı bulunmuş siyah beyaz görüntüler, film klipleri ve ev filmlerinden oluşuyor. Bohem hayatına ve sömürgecilikten kopuk hareketlere dair anılarını sunarken, izleyiciler aynı zamanda şehrin çok etnikli toplumunu hem sanatta hem de – Dada ve Sürrealizm yerini Durumculuk ve Pop Art’a bırakırken – savaş sonrası umutların, Cezayir çatışmasının ve 1968’in öğrenci hareketlerinin arasında olduğu siyasette belirleyici bir dönemi görme şansı yakalıyor.