AÇIK HAVA FİLM GÖSTERİMİ: VE BİR YENİ ÖMÜR

Dışarıdan herkes: -Tıkırında işin…
İçimden bir ses: -Düşün! Düşün! Düşün!
Dışarıdan herkes: -Bugüne uy, barın…
İçimden bir ses: -Yarın! Yarın! Yarın!
Cahit Sıtkı Tarancı – İki Ses

Açık Hava Film Gösterimleri – Belgesel Günleri 12 Eylül 2021 Pazar günü 20.00’de Ve Bir Yeni Ömür ile sona eriyor. Gösterimin ardından belgeselin Mülkiyeli yönetmenleri Furkan Gündoğan ve Mustafa Belen’in katılacağı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Ve Bir Yeni Ömür belgeseli, ulaşım aracı olarak bisikleti kullanan ve hayatlarını doğaya en az zarar verme düsturu üzerine inşa eden Ömer ve Fulya’nın kendi tabirleriyle off-grid (sistemden/şehirden uzak, şebeke dışı, inzivaya çekilme) yaşamlarını, dayatılanı kabul etmeden, nasıl sürdürdüklerini anlatıyor.

Ömer Faruk ve Fulya (2006, Uluslararası İlişkiler), İstanbul’da hayatlarını sürdürürken büyükşehrin sorunlarından uzaklaşmak ve doğanın bir parçası olarak yaşamak için Milas/Bafa’ya göç eden 30’lu yaşlarda bir çift. İşlerinden istifa ederek küçük bir sermaye ile kendi evlerini inşa ederler. Tüketim endeksli bir yaşam formundan kendi ürünlerini yetiştirdikleri, paraya hemen hemen hiç ihtiyaçlarının olmadığı, komşularıyla imece usulü dayanıştıkları bir hayata başlamışlardır.

* Gösterim ücretsiz ve kamuya açık olacaktır. Kapasite, COVID-19 güvenlik önlemleri ile sınırlıdır. Gösterim programında hava durumu ve benzeri koşullara göre değişiklik yapılabilir.