AÇIK HAVA FİLM GÖSTERİMİ: Z

Institut Français Türkiye’nin katkıları ile düzenlenen Açık Hava Film Gösterimleri: Fransız Film Günleri 4 Eylül Pazar saat 20.00’de ”Z” ile devam ediyor.

Katılımlarınızı bekleriz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu

*Filmler Türkçe altyazılıdır. Gösterim programında hava durumu ve benzeri koşullara göre değişiklik yapılabilir. Gösterim açık havada gerçekleşeceği için izleyicilerin hava koşullarına göre giyinmeleri tavsiye edilir. Gösterimler ücretsizdir.

Z (1969)50 Yıl Önce Costa Gavras

1968’in etrafında gezinen bu seçkinin son gösteriminde Yves Montand’ın muhteşem oyunculuğuyla sosyalist, barışçı milletvekili Grigoris Lambrakis’in öldürülmesi ve sonrasında yaşananlara tanık oluyoruz. Mikis Theodorakis’i 1. ölüm yıl dönümünde muhteşem film müzikleriyle selamlıyor ve her daim toplumun direnç noktası olan küfleri hatırlıyoruz. 2000’lerin ortasında Küçük Amfi’de ilk kez izlemiş olanlara da ayrıca sevgilerimizi gönderiyoruz.

Polis ve ordunun siyasi soldan gelen tüm tehditleri ortadan kaldırmaya kararlı olduğu kırılgan bir demokrasiyle yönetilen bir ülkede, parlamento muhalefetinin bir üyesi, pasifist bir toplantıya öncülük ettikten hemen sonra sokakta öldürülür. Davayla ilgili resmi soruşturma, bunun iki kiralık katil tarafından işlenen siyasi bir suç olduğunun farkına varan genç bir yargıca emanet edilir.