AÇIK HAVA FİLM GÖSTERİMİ: NÖBETÇİ / DIE WÄCHTERIN

Goethe-Institut Ankara‘nın katkıları ile düzenlenen Açık Hava Film Gösterimleri: Alman Film Günleri 19 Haziran Pazar saat 20.30’da Nöbetçi / Die Wächterin ile başlıyor.

Katılımlarınızı bekleriz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu

*Filmler Türkçe altyazılıdır. Gösterim programında hava durumu ve benzeri koşullara göre değişiklik yapılabilir. Gösterim açık havada gerçekleşeceği için izleyicilerin hava koşullarına göre giyinmeleri tavsiye edilir. Gösterimler ücretsizdir.

Nöbetçi / Die Wächterin

2020, 88′, Renkli

Kürtçe, Türkçe, Turoyo | Türkçe altyazılı

Yönetmen: Martina Priessner

Süryani Ortodoks rahibe Dayrato 18 yıldır Türkiye’nin güneydoğusunda terk edilmiş ve harap hâldeki Zaz köyünde bir kilisede yaşamakta. 14 yıl boyunca Papaz Abuna ile bu kiliseye bakmış. Abuna dört yıl önce öldüğünden bu yana da hayvanlarıyla beraber kilisede hayatına devam etmekte. Fakat Dayrato’nun varlığı bile bölgenin ileri gelenlerinin gözüne batmakta. Kimi düşmanca tavırlar ve tehditler bir yana, kendi cemaatinden de pek destek bulamıyor 60’lı yaşlarındaki kadın. Film boyunca kamera gündelik hayatında Dayrato’ya eşlik ediyor ve onun hayatta kalma mücadelesini, endişelerini ve baş ettiği zorlukları gözlemliyor. Zira korku ve yalnızlık Rahibe Dayrato’nun peşini asla bırakmıyor.

Tüm bunlara rağmen o cesur ve korkusuz bir kadın. Ne pahasına olursa olsun bu kutsal toprakları asla terk etmeyeceğine ve kiliseyi koruyacağına dair Abuna’ya söz vermiş. Bu sözünden vazgeçmeye de hiç niyeti yok.