BELGESEL GÖSTERİMİ VE YÖNETMEN İLE SÖYLEŞİ: EŞİK

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Eşik belgeselini birlikte izlemeye ve belgeselin yönetmeni Dilek Gül ile söyleşiye hepinizi bekliyoruz. Aramızda Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Derneği ile Mülkiye Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi ortak etkinliği olan gösterim 26 Kasım 2019 Salı günü saat 19:00’da Mülkiye Kültür Merkezi Prof. Dr. Oral Sander Konferans Salonu’nda gerçekleşecektir.

Suriye savaşından dolayı ülkesini terk etmek zorunda bırakılan kadınlar, her an biteceğini düşündükleri bir savaşın giderek çığ gibi büyümesini izlerlerken yaşadıkları ikilem onları bir ayakları içerde bir ayakları dışarıda yaşamaya ve hatta savaşa dahi katlanmaya zorunlu kıldı.

Sürekli “gitmek mi zor, kalmak mı zor” ikileminde ve evlerinin bir köşesinde hazır bulunan bütün yaşamlarını sığdırabildikleri valizlerle birlikte yaşamak zorunda kalışlarının ağırlığını taşırlarken, kapı eşiğine düşen bombanın ruhlarında yarattığı ağır hasarla birlikte sevdiklerini korumak için o eşikten adım atmaya başlarlar, yönlerini kaybederek. Kaç EŞİK, kaç sokak, kaç yol geçerler, saymak zor.

“EŞİK” bir yandan göç nedeniyle başka bir ülkede bulunmanın zorluklarını ve duygularını anlatırken, bir yandan da yeni bir başlangıç için çaba sarf eden ve sıfırdan hayat kuran kadınların öykülerini anlatıyor.