ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİ EVDE: TÜRKİYE’NİN KOMŞULARI – UKRAYNA, RUSYA, GÜRCİSTAN

Değerli Mülkiyeliler,

Türkiye’de yaşayan insanların gündemi, doğal olarak, Türkiye merkezli olarak belirleniyor. Söz konusu dış politika olunca da durum genellikle değişmiyor ve her ülke, yalnızca Türkiye ile ilişkisi üzerinden değerlendiriliyor. Bu değerlendirme, ele alınan ülkelerde bir muhalefet yok, toplumun kendi dinamikleri Türkiye’ye göre belirleniyor, insanlar yatıp kalkıp Türkiye konuşuyorlarmış gibi bir algı yaratılıyor.

Söz konusu Türkiye’nin komşuları olduğunda durum bu klişelerden pek de farklı değil. Dış politika konularının hemen tamamı güvenlik eksenli olarak karşımıza çıkıyor ve onunla sınırlı kalıyor. Hemen yanıbaşımızdaki ülkelerde yaşayan insanlar ne yer ne içerler, gazeteyi açtıklarında ne görürler, neye güler neye ağlarlar, anayasal düzenleri ne, asgari ücretleri ne kadar… uzmanı ve meraklısı dışında bilinmiyor.

Çarşamba Söyleşileri Evde Ocak ayı boyunca uzman konuklarıyla “Türkiye’nin Komşuları” başlığıyla gerçekleşecek.

2021’in ilk Çarşamba gününde araştırmacılar Yelda Karadağ, Mühdan Sağlam ve Turgut Kerem Tuncel; Gürcistan, Rusya ve Ukrayna’yı değerlendirecek. “Türkiyenin Komşuları: Ukrayna, Rusya, Gürcistan” başlıklı söyleşi 6 Ocak 2021 Çarşamba saat 18.30’da Mülkiyeliler Birliği Facebook hesabında canlı yayında olacak. Facebook üyesi olmasanız da facebook.com/mulkiyelilerbirligi adresi üzerinden söyleşiyi takip edebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu