ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİ: “HER ŞEY AKAR: BİR GENÇLİK PARKI BELGESELİ”

Her Şey Akar: Bir Gençlik Parkı Belgeseli, Türkiye’nin modernite serüvenini başkentin temsili mekanlarından biri olarak planlanan ve yaratılan Gençlik Parkı’nın tarihi üzerinden izleyen bir belgesel filmdir. Parkın hikayesi; parkı araştıran, yorumlayan ve yaşayan kişilerle yapılan röportajların tarihi izlenceye uygun sinematografik bir kurgu ile harmanlanmasıyla takip edilmektedir.

Her Şey Akar: Bir Gençlik Parkı Belgeseli; parkın kuruluş dönemini ve planlamasını, parkın yaratılmasındaki amaçları ve idealleri, mimari tasarımın kentliler üzerindeki etkilerini tartışırken Gençlik Parkı’nın Ankara’nın kültürel, ekonomik ve sanatsal yaşamındaki rolünü; su kültürüyle, parkın merkezindeki Cumhuriyet Anıtı’yla ve kentin sanat-eğlence hayatıyla ilişkisini ele alır.

21 Şubat 2024 Çarşamba günü Mülkiye Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz Çarşamba Söyleşisi’nde “Her Şey Akar: Bir Gençlik Parkı Belgeseli” gösteriminin ardından yapımcı ve yönetmen Deniz Şengenç Tunca’nın da katılımıyla belgesel üzerine söyleşi gerçekleştirdik.