ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİ: YAŞAYAN ÜRETEN DÖNÜŞEN HALİÇ

“Bir üretim alanı, emek-mekânı olarak Haliç, yüzyıllardır dönüşüyor ve dönüşmeye de devam edecek. Peki bu dönüşüm nasıl oluyor, kimler dönüşümü tetikliyor, söz ve yetki sahibi karar vericiler kim, kimler bundan etkileniyor, karar vericilerden yurttaşlara katılımcılık nerede başlıyor, nerede bitiyor?
Bu görsel belgeleme çalışmasıyla İstanbul Haliç’i yaşayan, üreten, dönüşen yönleriyle, sözlü tanıklıklar eşliğinde, bir arada, ilişkisel, tarihsel, materyalist, diyalektik, çelişki ve çatışmaları ile bir bütün olarak ele aldık. Haliç’ten İstanbul’a ve yeri gelince Diyarbakır’a da uzanan birbirinden alakasız gibi görünen, bağlamından koparılmış veya toplumsal bellekte bir köşede kalmış gibi duran konuları birbirine ince ince bağlamaya çalıştık.”

17 Ocak 2024 Çarşamba günü Mülkiye Kültür Merkezi Prof. Dr. Oral Sander Konferans Salonu’nda gerçekleştireceğimiz Çarşamba Söyleşisi’nde “Yaşayan Üreten Dönüşen Haliç” belgeselinin gösteriminin ardından Gül Köksal’ın da katılımıyla Haliç üzerine söyleşeceğiz.