COVID-19 VE DEMOKRASİ, SİVİL TOPLUM VE TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER

Değerli Mülkiyeliler,

Tüm dünyada pandemi; kendimizi, başkalarını ve dünyayı kavrayışımız üzerinde ciddi siyasi, hukuki, iktisadi ve kuşkusuz kültürel ve toplumsal etkilere sahiptir. Bu haliyle, hepimizi, kim olduğumuz, ne istediğimiz ve eskisi gibi yaşamak isteyip istemediğimiz konusunda eleştirel şekilde düşünmeye davet eder. Davranışlarımız, iktisadi örgütlenmelerimiz, çalışma süreç ve anlayışlarımız, dayanışmacı eylemlerimiz, toplumsal pratikler ve altyapımız, yaratıcı biçimler  ve değer yönelimlerimiz üzerine yeniden düşünüyoruz.

Mülkiye Demokrasi Araştırmaları Merkezi (DEMAR) olarak, Goethe-Institut Ankara işbirliği ile Zoom üzerinden yürüteceğimiz “COVID-19 ve Demokrasi, Sivil Toplum ve Temel Hak ve Özgürlükler” başlıklı etkinlik ile, Almanya ve Türkiye’den farklı bakış açıları ve yaklaşımlar ışığında pandeminin –muhtemelen kalıcı- sonuçlarını ele almayı amaçlıyoruz.

Prof. Dr. Binnaz Toprak ve Memet Kılıç’ın konuşmacı olarak yer alacağı Zoom etkinliği 19 Kasım 2020 Perşembe saat 19.00’da Facebook kanalımızdan canlı yayınlanacak. Böylece etkinliğe Zoom üzerinden katılabilir ya da etkinliği Facebook yayını üzerinden izleyerek yorumlarınızla katkı yapabilirsiniz.

Zoom üzerinden serbest erişim.

Prof. Dr. Binnaz Toprak, Hunter College of the City University of New York’ta Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldu. Doktorasını City University of New York Graduate Center’de yaptı. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doçent ve profesör oldu. Türkiye’de laiklik, siyasal İslam, azınlıklar ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında çok sayıda çalışması bulunmakta olan Toprak, TBMM 24. Dönem Milletvekili’dir.

Memet Kılıç Alman hukukçu ve siyasetçidir. Hukuk eğitimini Ankara Üniversitesi ve yüksek lisans derecesini de aldığı Heidelberg Ruprecht-Karls Üniversitesi’nde tamamladı. 2009-2013 yılları arasında Almanya Federal Meclisi üyeliği yaptı. Karlsruhe ve Ankara Baroları üyesi olup Federal Göç ve Uyum Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Mülkiye Demokrasi Araştırmaları Merkezi