DEPREM SONRASI DAYANIŞMA ÇALIŞMALARINA DESTEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİZ

Ülkemizde 6 Şubat 2023 pazartesi günü saat 04.17’de Kahramanmaraş’ta, saat 13.24’te Elbistan’da sırasıyla 7.7 ve 7.6 şiddetinde iki ayrı deprem yaşanmıştır. 8 Şubat 2023’te Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte on ilimizde OHAL ilan edilerek Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa afet bölgesi olarak tanımlanmıştır. Toplamda 13,5 milyon nüfuslu bir bölgeyi etkilediği düşünülen bu depremlerin olduğu günden başlayarak;

  • Genel Başkanımız, bölgede görev yapan mülki idare amirlerini arayıp felaketin boyutları hakkında bilgi alarak kurtarma ekiplerinin bölgeye yönlendirilmesi amacıyla Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyelerine durumu aktarmıştır.
  • Yönetim Kurulu üyelerimiz, deprem bölgesi doğumlu/ikametli 354 üyemizi arayarak, kendilerinin ya da ailelerinin durumunu öğrenmeye ve yardımcı olmaya çalışmıştır.
  • Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi yetkilileriyle görüşülerek teyitli ihtiyaç malzemelerinin Birliğimiz bünyesinde toplanması, tasnifi ve kolilenmesi sağlanmış, ihtiyaç malzemeleri tutanakla Çankaya Belediyesine teslim edilmiştir.
  • Böylesi kriz ve kaos anlarında teyitli bilginin taşıdığı önem nedeniyle, üyelerimizden ve öğrencilerimizden ulaşan yardım talepleri, Birliğimiz Twitter hesaplarından paylaşılmış, siyasi partilerin kriz masaları dahil sahada olduğu bilinen herkese söz konusu talepler iletilmiş ve takibi yapılmıştır.
  • Öğrencilerimizle dayanışmak amacıyla aşağıdaki çağrı yaygınlaştırılmaya çalışılmış, bizlere ulaşan ve bizim ulaşabildiğimiz her öğrencimizle ve aileleriyle ilişki kurulmuş ve kurulmaya devam edilmektedir.

“Öğrencilerimize çağrımızdır,

Yaşadığımız bu afet karşısında hepimiz çok üzgünüz. Sesinizi duymak  ve sizlerle dayanışma içerisinde olmak istiyoruz. İhtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.”

  • Depremden 3 gün sonra 9 Şubat 2023’ten itibaren farklı illere göç etmek zorunda kalan depremzedelerin acil ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yoğun bir faaliyet yürütülmüştür. Bu kapsamda “Ankara’ya Gelen Depremzedeler İhtiyaç Listesi” başlığıyla çağrılar yapılmıştır. Çağrılarımızın neticesinde 115 “aile-hane” olarak birimleştirdiğimiz toplam 742 kişinin konakladığı evlere, yurtlara ya da akrabalarının evlerine, üye, öğrenci ve gönüllülerimizle beraber giysi, gıda ve hijyen malzemeleri ulaştırılmıştır.
  • Ankara’ya ulaşan depremzedelerle ilgili olarak yaptığımız bir diğer dayanışma faaliyeti ise Fakültemiz öğrencileri ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Ankara Tren Garı’nda depremzedeleri karşılamak olmuştur. 10 Şubat 2023 tarihinde TMMOB ve ODTÜ Mezunları Derneği ile birlikte başlattığımız bu dayanışma faaliyetinde Ankara’ya trenle gelen depremzedeler karşılanarak kendilerine giysi, gıda ve hijyen konusunda destek olunacak bir alan oluşturulmuştur. Tren garı içerisinde oluşturulan alanda aralarında fakülte öğrencilerimizin de olduğu toplam 58 öğrenci dayanışmaya katılmış, 26.02.2023 tarihinde bu faaliyet amacına ulaştığı düşünülerek sonlandırılmış, faaliyetin bileşenleriyle bundan sonraki dönemde yeni dayanışma yöntemleri geliştirilmesi hususunda mutabık kalınmıştır.
  • Ankara’ya gelen ve Ankara Büyükşehir Belediyesi yurtlarında kalan depremzede çocuklar için Birliğimiz bünyesinde kırtasiye malzemesi, kitap ve oyuncak toplanmıştır. 16 Şubat 2023’te çağrısını yaptığımız dayanışma faaliyeti 19 Şubat itibariyle tamamlanmış ve oyuncak, kitap ve kırtasiye malzemelerinden oluşan toplamda 31 koli Ankara Büyükşehir Belediyesine tutanakla teslim edilmiştir.
  • Âşık Veysel Kültür Derneği ve Ankara Çerkes Derneği ile dayanışma göstererek onlar aracılığıyla depremzedelere gıda, giysi ve hijyen desteği sağlanmıştır.

On binlerce kişinin hayatını kaybettiği ve milyonlarca kişinin etkilendiği bu depremlerde sadece acıyı paylaşmadık; umudu filizlendirmek için bütün gücümüzle dayanışmayı büyütmeye çalıştık. Başta üyelerimiz ve öğrencilerimiz olmak üzere bizimle birlikte sabah akşam demeden emek veren herkese gönülden teşekkür ederiz. Bu süreçte bölgede bulunan ve bizlerle irtibat kurarak dayanışma gösteren CHP ve HDP milletvekilleri ve danışmanlarına, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, Çankaya Belediyesi’ne, Kırklareli Belediyesi’ne, ODTÜ Mezunları Derneği’ne, TMMOB, KESK ve TTB yönetici ve üyelerine, İmge Kitabevi’ne, Baytekler Gıda Şirketi’ne ve Hakan Sac Metal A.Ş.’ye de özel olarak teşekkür ediyoruz.

Yaralarımızı sarabilmek için maalesef daha yapılacak çok şey var. Yaşadığımız bu facia karşısında ne yapılsa yine de az kalacağının bilincindeyiz. Bu süreçte yapamadığımız, eksik kaldığımız hususların sorumluluğunu da alarak bu dayanışmayı farklı biçimlerde de olsa devam ettireceğimizin bilinmesini istiyor ve bunun için Mülkiyeliler başta olmak üzere herkesi el ele vermeye davet ediyoruz.

 

Saygılarımızla.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu