MÜLKİYE 163 YAŞINDA!

 

Değerli Mülkiyeliler,

Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olan Mekteb-i Mülkiye, geleneğine, cumhuriyet değerlerine, hukukun üstünlüğüne, laikliğe, kamu yararına sahip çıkmış ve tarihin çeşitli dönemlerinde baskıların, saldırıların hedefi olmuştur. Ülkemizde ve fakültemizde yaşanan tahribata ve hukuksuzluklara rağmen, Mülkiye camiası kurumsal gücünü, değerlerini, birikimini korumaya, geçmişine ve geleceğine sahip çıkmaya devam etmiştir.

İki yılı aşkın süredir dünya ve ülkemiz çapında ağır sonuçları ile yüzleştiğimiz pandemi ile bölgesel savaş ve çatışmalar, hem küresel ve yerel adaletsizlikleri daha net bir şekilde gözler önüne sermiş, hem de kamu yararı ilkesinin nasıl ihlal edilebildiğini göstermiştir. Emeğin, yaşam hakkının, düşünce ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin hiçe sayıldığı, adalet arayışı ile mücadelesinin zorlu şartlar altında yürütüldüğü günümüzde, söz konusu koşullar dayanışma ve birlikte hareket etmenin önemini de ortaya koymaktadır.

Demokratik, çoğulcu, barışçıl ve adil değerleri savunan herkesin dayanışmayı büyütmesi, dayanışmanın verdiği güç ve coşkunun daha geniş kesimlere yayılması için büyük bir anlam taşıyor. Bu değerlerin savunulmasında tarihsel görevinin ve kurumsal kimliğinin bilinci ile hareket eden Mülkiyeliler, yan yana gelmeyi, dayanışmayı ve kuşaklar arası iletişimi sürdürmeye devam ediyor.

4 Aralık Pazar günü, fakültemizin kuruluşunun 163. yılını, yenilenen Ayhan Açıkalın Sosyal Tesisimizde, neşeyle ve coşkuyla kutlayacağız. Tadilat nedeniyle 23 Ekim’den bu yana hizmet veremeyen tesisimizin açılışını da, fakültemizin 163. ve Mülkiyeliler Birliği’nin 76. kuruluş yıldönümünde gerçekleştirmiş olacağız.

Mektebimizin 163. yıl ve Birliğimizin 76. yıl sevincine ortak olmak için mezunlarımızı, öğretim üyelerimizi, idari personelimizi ve öğrencilerimizi Mülkiye 163. Yıl Resepsiyonu’na bekliyoruz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu

Yer: Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi
Tarih: 4 Aralık 2022, Pazar
Saat: 17:00 – 19:00