MÜLKİYE 163. YIL RESEPSİYONU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mülkiye’nin 163. yılı, Mülkiyeliler Birliği’nin 76.yılı dolayısıyla, Mülkiye camiasına yakışır şekilde yenilenen Ayhan Açıkalın Sosyal Tesisimizde 163.yıl Resepsiyonu’nu gerçekleştirdik. Genel Başkanımız İlker Akcasoy’un konuşması ile başlayan resepsiyon Mülkiyeliler Birliği Eskişehir Şube Başkanı Nejdet Bilgin’in mezuniyetlerinin 50. yılını kutlayan 1972 mezunları adına yaptığı konuşması ile devam etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Prof. Dr. Mithat Sancar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Mülkiyeliler Birliği Eski Genel Başkanları Erdal Eren ve Güngör Aydın’ın ilettiği tebrik mesajlarının okunmasının ardından resepsiyon son buldu. Ayhan Açıkalın Sosyal Tesislerimizin yeniden açılışını, Mektebimizin ve Birliğimizin kuruluşunu coşkulu şekilde kutladığımız etkinliğimize katılım sağlayan eski başkanlarımıza, her daim yan yana olduğumuz üyelerimize ve geleceğimiz olan öğrencilerimize gönülden teşekkür ederiz.

Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı İlker Akcasoy’un konuşma metni:

Değerli Mülkiyeliler ve Mülkiye Dostları,

Çok Kıymetli Konuklarımız,

Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanları,

Saygıdeğer Hocalarımız, Sevgili Öğrenciler,

Ve Elbette Mülkiye’nin ve Mülkiyeliler Birliği’nin Kıymetli Çalışanları,

Hoş geldiniz! Mülkiye’nin 163, Mülkiyeliler Birliği’nin 76. yılı hepimize kutlu olsun!

Bugün, Türkiye’nin en köklü kurumlarından birisi olan Mülkiye’nin kuşaklar boyu aktarılan geleneğinin ne kadar diri, ne kadar hayatın içinde ve ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha deneyimliyoruz.

Üniversite mezunu herkesin öğrencilik anıları vardır. Ancak bizleri farklı kılan bambaşka bir özelliğimiz bulunmaktadır. Bizleri Fakültemize çeken, okulumuzun koridorlarına bizleri bağlayan sadece anılarımız değildir. Bizi biz yapan, hepimizi bir dert etrafında bir araya getiren şey Mülkiyelilik kimliğidir.

Mülkiyelilik kimliği ise cumhuriyet değerlerini, hukukun üstünlüğünü, kamu yararını, laikliği, eşitliği ve özgürlüğü, insan haklarını, barışı, demokrasiyi, adaleti nefes aldığımız her yerde, toplumsal yaşamın her alanında savunmak,  bu derdi yeni kuşaklara aktarmak demektir.

Hepimizin yakından bildiği üzere geleneğimiz, savunduğumuz tüm değerlerle birlikte, bizi biz yapan ilkelerimizle birlikte korkmadan, sinmeden ve yılmadan “Kahrolsun İstibdat Yaşasın Hürriyet” diyebilmekte yatmaktadır.

Bu nedenle, Fakültemiz ve Mülkiyeliler Birliği, tarihin farklı dönemlerinde, farklı biçimlerde hedef haline getirilmiştir.  Buna rağmen akıldan, bilimden, özgürlükçü değerlerinden ve eleştirel kimliğinden ödün vermeyen Mülkiyelilerin dayanışmasıyla,  geleneğimiz her kuşakla birlikte yeniden ve yeniden yeşermekte, filizler vermektedir.

Değerli Mülkiyeliler ve Mülkiye Dostları,

Tarihi bir eşikte yan yana geldik. Halkın yoksullaştırıldığı, yolsuzluğun ve talanın had safhaya çıktığı, demokrasimizin cılızlaştırıldığı, kurumlarımızın tahrip edildiği, insan haklarının, basın özgürlüğünün, akademik özgürlüğün, düşünce ve ifade özgürlüğünün yok sayıldığı, kadınların ve LGBTI bireylerin şiddet ve ayrımcılığa maruz bırakıldığı, yaşam hakkının değersizleştirildiği, farklılıklarımızla birlikte eşitçe ve özgürce yaşayabilmemizin teminatı olan hukukun üstünlüğünün, cumhuriyet değerlerinin ve laikliğin her gün daha fazla hedef haline getirildiği bir dönemde bir aradayız.

Taşıdığımız kimliğin ve sorumluluklarımızın farkında olarak, bulunduğumuz her yerde daha fazla üretmek, daha fazla çalışmak ve daha fazla dayanışma içerisinde olmamız artık bir zorunluluktur.

Bu bilinçle, yönetime geldiğimiz günden bugüne toplumsal ve siyasal sorunlar karşısında sözümüzü söylemekten imtina etmedik, birikimimizi kamuoyuyla paylaşan çok sayıda panel, sempozyum, konferans ve söyleşi düzenledik. Eğitim Merkezimiz aracılığıyla öğrenci ve mezunlarımıza çok sayıda atölye çalışması sunduk.  Düşünceleri ve söyleyecekleriyle demokrasi kültürüne güç katacağına inandığımız herkese mekanlarımızı açtık.

Bunların yanı sıra camiamızın 30 yıldır gündemindeki varlığını koruyan ve kördüğüm haline gelmiş olan Nakkaştepe’nin tüm baskılara rağmen bizim kalmasını ve projenin hayata geçmesini sağladık.

Yaklaşık bir buçuk aydır da Birliğimiz bünyesinde hizmet veren Ayhan Açıkalın Sosyal Tesisimizi camiamıza yakışır hale getirebilmek amacıyla var gücümüzle çalıştık.

Bugün sizlerin takdirine ve beğenisine sunduğumuz yenileme çalışmamızın, her yaştan ve kesimden üyelerimizin kendisini daha rahat hissedeceği ve üyelerimizin aidiyet duygusunu arttıracak, kurumsal kimliğimize güç katacak bir sonuç yaratmasını umuyoruz.

Son olarak, sizlerin huzurunda, yaklaşık bir buçuk aydır tüm mesaisini ve enerjisini yenileme faaliyetine ayıran Şirket yöneticilerimiz Mehmet Can Tan ve Musa Ceylan’a, Vakıf yöneticilerimiz Orhan Yüksel ve Canberk Gürer’e ve son olarak emektar çalışanlarımızın her birine Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ediyorum.

Önümüzdeki yıl 4 Aralık Resepsiyonumuzu demokratik bir Türkiye’de, ihraç edilen ve emekliliğe zorlanan hocalarımızın Fakültemize dönmelerinin sevinciyle kutlamayı umuyor, hepinize tekrar hoş geldiniz diyorum.

Mülkiye’nin 163, Birliğimizin 76. yılı hepimize kutlu olsun.

Mülkiye HEY!

Mülkiye 163. Yıl Resepsiyonu davetimize nazik mesajlarıyla cevap verenler:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajı

HDP Eş Genel Başkanı Prof. Dr. Mithat Sancar’ın mesajı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın mesajı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mesajı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in mesajı

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun mesajı

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın mesajı

Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın mesajı

Mülkiyeliler Birliği Eski Genel Başkanı Güngör Aydın’ın mesajı

Mülkiyeliler Birliği Eski Genel Başkanı Erdal Eren’in mesajı