MÜLKİYE DEĞERLERİNE VE BİRİKİMİNE YÖNELMİŞ SALDIRIYI KINIYORUZ

Basına ve kamuoyuna,

Bugün Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Mülkiye’nin 160. yılı vesilesiyle düzenlenen “Türkiye’nin Modernleşme Süreci ve Mekteb-i Mülkiye” başlıklı sempozyum vardı. 160 yıllık bir kurumun, Türkiye’de sosyal bilimler alanında birçok ekolün öncüsü olmuş, eleştirel sosyal bilimin taşıyıcısı olarak kendini kurmuş, Türkiye’nin siyasal hayatında hem öğrencileri hem de öğretim üyeleriyle önemli bir yer kaplayan bir Fakülte’den bahsediyoruz.

Bundan üç yıl önce öğretim üyelerinin onlarcası ihraç edilmiş, son beş yılda bütün özgünlükleri ve gelenekleri tasfiye edilen bir Fakülteden bahsediyoruz. 80 yıllık İnek Bayramı’nı cezalandıran, yargı koridorlarına düşüren bir fakülteden bahsediyoruz. Öğrenci topluluklarının etkinlik yapmasının bile yasaklandığı bir fakülteden bahsediyoruz. Dersleri saldırıya uğramış, hocaları gazetelerde hedef gösterilmiş, hocaları fakülteden gözaltına alınmış, sınav soruları soruşturmaya uğramış bir akademik ortamın nasıl inşa edildiğini son birkaç yılda hepimiz deneyimledik.

Mülkiye’ye yönelik bu saldırının başlıca faillerinin arasında olan, AKP akademilerinde ders vermiş, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, Mülkiye’nin 160. yılı onuruna düzenlenen, Mülkiye’nin Türkiye modernleşmesindeki yerinin değerlendirileceği sempozyumun Onur Kurulu üyesi yapılmıştır. Mülkiye’nin 160 yıllık tarihi, Mülkiye’nin yaşadığı tasfiyeler, 73 yıllık mezun cemiyeti Mülkiyeliler Birliği, öğrencilerin Mülkiye tarihindeki yeri gibi birçok önemli konunun adı dahi anılmadan, Rektör Erkan İbiş’in himayelerinde yeniden yazılmak istenmiştir. Üstelik fakülte yönetimi bu tarih yazımını, fakültenin mezunlarından, öğrencilerinden arındırılmış bir salonda gerçekleştirmeye niyetlenmiştir.

Mülkiye’yi Mülkiye yapan kolektif üretim ve paylaşımdır. Bugün söz konusu sempozyumu izlemek, belki de Mülkiye tarihine ilişkin fikirlerini ifade etmek isteyen, bu kolektif üretim ve paylaşımın asli bileşenlerinden olan öğrenciler, fakülte yönetimi tarafından sempozyumun düzenleneceği salona alınmak istenmemiştir. Ardından yaşanan ve Mülkiye tarihine şimdiden geçmiş olan görüntüleri ne yazık ki hep birlikte izledik. Mülkiye tarihine, Mülkiye’nin tasfiye edilme sürecinin faili olarak geçmiş bir Rektöre, önemli pozisyonlarda görev yapmakta olan mezunlarımız ile öğrencilerimizi buluşturmak istediğimizde bu isteğimizi geri çeviren fakülte yönetimi tarafından ardına kadar açılan kapılar, fakültemizin öğrencilerinin yüzüne kapanmıştır. Üstelik tüm bunlar yetmezmiş gibi öğrencilerimiz Ankara Üniversitesi’nin özel güvenlik görevlilerinin fiziki saldırısına uğramıştır.

Bu duruma tepki gösteren ve öğrencilerini korumak için araya giren hocalarımıza, bir süredir Cebeci Kampüsünde konuşlanmalarına ve fiziki saldırılarda bulunmalarına Ankara Üniversitesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından göz yumulan faşist çeteler tarafından tekmelerle saldırılmıştır.

Mülkiyeliler Birliği olarak bizler, Mülkiye değerlerine ve birikimine ve bu değerlerin başında gelen akademik özgürlüklere yönelmiş bu saldırıyı kınıyor; öğrencilerimize şiddet uygulayan güvenlik görevlileri ile hocalarımıza fiziksel saldırıda bulunan ülkücü gruplar hakkımda derhal soruşturma açılmasını talep ediyoruz. Fakültenin atanmış dekanının ve yönetiminin istifasını istiyoruz.

Saygılarımızla,

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu

19 Kasım 2019 Tarihli Basın Toplantısı

Gepostet von Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi am Dienstag, 19. November 2019