MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ 2021-2023 FAALİYET RAPORU YAYINLANDI

Şubat 2023’te gerçekleşen Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinde hayatını kaybedenlerin,

Değerli Hocamız Tuncer Bulutay, Vakıf Denetim Kurulu üyemiz Mehmet Emin Karaca ve Yüksek Danışma Kurulu Başkanımız Salih Er başta olmak üzere kaybettiğimiz tüm üyelerimizin anılarına saygıyla…

 

Değerli Mülkiyeliler,

3 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen 47. Olağan Genel Kurulumuzdan bu yana, Mülkiyeliler Birliği yönetimini üstlendiğimiz ilk günün heyecanı ve motivasyonunu canlı tutarak karşınızda olmanın gururunu yaşıyoruz.

Yönetimde olduğumuz süre boyunca parlamentonun işlevsizleştirildiği, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı gibi demokrasinin olmazsa olmaz ilkelerinin yok sayıldığı bir dönemden geçtik. Bu baskıcı dönemde cumhuriyeti, demokrasiyi, eşitliği, laikliği, kamu yararını, insan haklarını savunmaktan, haksızlıklara karşı ses yükseltmekten geri durmadık. Adaletsizliğin karşısına direnişi, umutsuzluğun karşısına dayanışmayı koymaya, ülkemizin içinden geçtiği en kritik anlarda Mülkiye birikimini kamuoyu ile paylaşmaya devam ettik.

İçerisinden geçtiğimiz ekonomik kriz günlerinde, Mülkiyeliler Birliğinin ayakta kalabilmesi ve emekçilerimizin haklarının korunabilmesi için öz kaynaklarımızın arttırılması ihtiyacının ne kadar elzem olduğunu gördük. Hem Birliğimizin ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durabilmesi için girişimlerde bulunduk hem de sizlerden aldığımız güçle varlık sebeplerimizden biri olan Fakültemiz öğrencileri için burs olanaklarını arttırmaya çabaladık. Bu dönemde 140 öğrencimize burs imkânı sağladık.

Covid-19 pandemisinin yarattığı kısıtlamaların kaldırılmasıyla Mülkiye Kültür Merkezinin üyelerimiz, öğrencilerimiz ve tüm Ankaralılar için sosyal ve kültürel bir çekim merkezi olması için çalışmalarımızı hızlandırdık. Düzenlediğimiz konferans, sergi, söyleşi ve açık hava film günleri gibi faaliyetlerde üyelerimizin ve öğrencilerimizin geniş katılımını görmek ve Mülkiye Kültür Merkezinin Kızılay’ın giderek kaybolan kültürel yaşamını canlandırmaya yönelik katkısını hissetmek bizleri heyecanlandırdı.

Bu Yönetim döneminde çalışmalarımızı Mülkiyeliler Birliğinin yıllardır çözülememiş sorunlarına bir çözüm bulmaya da yönlendirdik. Mülkiyelilere daha iyi hizmet vermek için, Birliğimizde uzun zamandır şikâyet konusu olan alanlar başta olmak üzere, sosyal tesislerimizin kafe ve restoran bölümlerini kendi olanaklarımızla yeniledik. Büyük bir özveriyle ve emekle yürüttüğümüz yenileme çalışmasıyla tesislerimizi her yaştan ve kesimden üyelerimizin kendini daha rahat hissedebileceği ve üyelerimizin aidiyet duygusunu artıracak bir hâle getirmeyi amaçladık. Yenileme çalışmalarının ardından tesislerin yeni hâline dair sizlerden aldığımız yorumlar bizleri onurlandırdı.

Yönetimi devraldığımız günden bu yana, Birliğimizi, fakültemiz akademik birikiminin korunması için bütün olanakların seferber edildiği; hukuksuzluklara karşı hukukun, kamusal bir yönetim anlayışının, yurttaş hak ve özgürlüklerinin savunulabildiği; ülkenin sorunları hakkında bilimsel düşünceler üretebilecek çalışmalar yürüten; yeni mezunlar, öğrenciler ve kıdemli mezunları buluşturabilecek etkinlikler düzenleyen, tüm şubeleriyle koordineli biçimde hareket eden, adına yakışır bir dayanışma merkezi haline getirme iddiamızı sürdürmüş ve hayata geçirmiş olmanın mutluluğu içerisindeyiz.

Okuyacağınız bu rapor, 2021-2023 yılları arasında yönetimimizle gösterdiğiniz dayanışmanın ürünüdür. Eksiklikleri ve hataları yönetimimize ait olan, güzel olan ne varsa da hep birlikte var ettiğimiz bir dönemin tablosudur.

Çalışma raporumuzda yer alan faaliyetlerimizin gerçekleşmesinde katkısı olan tüm Mülkiyelilere, Birliğimizin emektar çalışanlarına ve Mülkiye dostlarına en içten teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliyoruz. 48. Olağan Genel Kurulumuzun Birliğimize yakışır biçimde, başarıyla geçmesini temenni ediyoruz.

Saygılarımızla.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu

Faaliyet raporunu indirmek için tıklayınız.