MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ E-BÜLTENİ 2023/4 SAYISI YAYINLANDI

Değerli Mülkiyeliler,

Bültenimizin 2023 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki faaliyetlerini kapsayan yeni sayısını sizlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.

Mülkiyeliler Birliği olarak 2023 yılının sonbaharını oldukça verimli, bol katılımlı ve derneğimize ve üyelerimize büyük katkılar sunan kültürel ve sosyal etkinliklerle geçirmenin sevincini yaşıyoruz. Bu faaliyetlerden ilki Ekim ayında düzenlediğimiz ve geliri ile burs fonuna büyük katkı yapılan ikinci el pazarı etkinliğimizi bilginize sunuyoruz. Mülkiyeliler Birliği üyeleri ve dostlarının büyük dayanışmasıyla yürütülen, hem getirilen eşya ve kıyafetlerin satıldığı, hem de insanların bir araya gelerek sosyalleştiği açık hava etkinliğimiz katılımcıların yüksek memnuniyeti ve burs fonuna yapılan değerli katkılarla gerçekleştirildi.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Mülkiyeliler Birliği tarihinde ilki gerçeleştirilen ve ileriki yıllarda da sürdürülerek gelenekselleşmesi hedeflenen Mülkiye Koşusu ile Ankara’nın pek çok yerinden üyelerimiz ve misafirlerimiz güneşli bir Pazar günü bir araya gelerek burs fonuna katkı için koştular. Hem Cumhuriyetin 100. Yılını coşku ve heyecanla kutladığımız hem de açık havada keyifli bir spor faaliyeti olarak gerçekleştirilen Mülkiye Koşusu’nun bir sonraki etkiniği Mayıs ayında gerçekleştirilecek.

Cumhuriyetimizin 100., Mektebimizin 164. ve Mülkiyeliler Birliği’nin 77. kuruluş yıldönümünü kutlamak üzere 4 Kasım 2023 tarihinde TBB Konukevi’nde bir araya geldik. Her kuşaktan Mülkiyelinin biraraya gelerek gerçekleştirdiği 4 Kasım Cumhuriyet Balosu ve Mülkiye’nin kuruluş yıldönümünün kutlandığı 4 Aralık tarihinde gerçekleştirilen Mülkiye Resepsiyonu ile hem tarihimizi onurlandırdık hem de kuşaklar arası aktarımı sağlayarak Mülkiyelilik bağını güçlendirme fırsatı bulduk.

4 Aralık Resepsiyonu’nda 2023 yılı Mülkiye büyük ödülü, Hrant Dink’in bize bıraktığı barış içinde bir arada yaşama mücadelesine, insan hakları ve azınlık haklarına dair yükselttiği sese sahip çıkan, onu güçlendiren Hrant Dink Vakfı’na takdim edildi.

Mülkiyeliler Birliği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Makale Ödülü kapsamında iki akademik çalışma övgüye değer bulunurken ödüller Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi tarafından sahiplerine takdim edildi.

Düzenli aralıklarla gerçekleştirilen Kuşaktan Kuşağa Mülkiyeliler ziyaretleri ile geçmiş dönem Mülkiye mezunları ziyaret edilerek kuşaklar arası Mülkiyelilik deneyimleri aktarıldıldı ve okul anıları tazelendi.

Mülkiyleliler Birliği’nce düzenli olarak gerçekleştirilen ve hem Mülkiyeliler’in hem Ankaralıların yoğun ilgi gösterdikleri Çarşamba Söyleşileri ve Edebiyat Söyleşileri etkinliklerinde akademi, kültür, sanat ve edebiyat alanından pekçok değerli konuğa ev sahipliği yapıldı. Bunun yanısıra büyük ilgi gören podcast kayıtlarıyla online platformda kaydedilen söyleşiler dinleyicilerin erişimine sunuldu.

Kamusal sorumluluğunun ve rolünün bilincinde olarak Mülkiyleliler Birliği, Türkiye ve dünyadaki toplumsal gelişmelere, politik gündeme, insan hakları ve özgürlüklerine dair pekçok kritik konuya dair sözünü söylemekten geri durmayarak yaptığı açıklamalarla demokrasiden, barıştan, eşitlikten yana olan duruşunu korumaya devam etmiştir.

Tüm bu içeriklere ve daha fazlasına yer verdiğimiz bu sayımızda 2023 yılının Ekim, Kasım ve Aralıkaylarında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizi, yaptığımız ziyaretleri ve ülkenin güncel sorunlarını içeren, toplumsal sorunlara dikkat çeken basın açıklamalarımızı siz üyelerimizin ilgisine sunuyoruz.

Yeni sayımızda görüşmek dileğiyle.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu