NERMİN ABADAN UNAT TOPLUMSAL CİNSİYET ÇALIŞMALARI ÖDÜLÜ

Türkiye’de bir ilk olan çalışmalarıyla toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin gelişmesine katkı sunan “Hocaların Hocası” Nermin Abadan Unat’ın 100. yaşını kutladığı 2021 yılı itibariyle Mülkiyeliler Birliği tarafından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi lisans öğrencilerine Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü verilecektir.

Mülkiyeliler Birliği tarafından Türkiye’de siyaset bilimi ve sosyoloji disiplininin öncülerinden, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ilk kadın asistanı, doçenti ve profesörü olan Prof. Dr. Nermin Abadan Unat adına, her yıl, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri tarafından toplumsal cinsiyet çalışmaları alanında yazılmış olan makalelere Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü verilecektir.

Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri arasında toplumsal cinsiyet çalışmaları alanında özgün araştırma faaliyetlerini desteklemek ve lisans öğrencilerini, bu alanda bilimsel çalışmalara özendirmek amaçlanmaktadır.

 

Takvim

Makalelerin son teslim tarihi: 15 Ağustos 2021

Sonuçların açıklanma tarihi:  6 Eylül 2021

Ödül Töreni: 18 Eylül 2021

 

Başvuru Koşulları

  1. “Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü”ne sadece Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi lisans öğrencileri başvurabilir.
  2. Her aday, kendisine ait, daha önce yayımlanmamış ve herhangi bir ödül almamış bir makale ile “Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü”ne başvurabilir.
  3. Adaylar, birden fazla çalışma ile ödüle başvuramazlar.
  4. Ödüle aday gösterilecek makaleler, çok yazarlı olabilir.
  5. Ödüle aday gösterilecek makalelerin,daha önce bir yarışmaya katılmamış olması gerekmektedir.
  6. Ödüle aday gösterilecek makalelerin Türkçe olması beklenmektedir. Ancak adaylar, Jüri’nin değerlendirebileceği diğer dillerde yazılmış makalelerle de başvurabilirler.
  7.  Adayların başvuru esnasında sunması gereken belgeler aşağıda sıralanmıştır:
  • A) Ödüle başvuru gerekçesi (en fazla 1000 kelime),
  • B) Adayın ayrıntılı özgeçmişi (varsa yayınları, bildiri sunarak katıldığı toplantılar).
  • C) Adayın Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi lisans öğrencisi olduğunu gösterir öğrenci belgesi.

 

Ayrıntılı bilgi için: Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü