PROF. DR. ÜMİT HASSAN’I KAYBETTİK

Tarihi bir hamaset meselesi olmaktan çıkarıp özellikle anahanlık ve kandaşlık üzerine yaklaşımlarıyla, tarihin yenenlerin kılıçlarının kanını yendiklerinin yeninde sildikleri bir hikaye olmanın çok ötesinde, en başta kadınlar olmak üzere yenilenlerin yenenlere karşı susturulamaz kahkahası olduğunu öğreten kıymetli hocamız Prof. Dr. Ümit Hassan’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.
“İbn Haldun: Metodu ve Siyaset Teorisi”, “Eski Türk Toplumu Üzerine İncelemeler”, “Osmanlı / Örgüt-İnanç-Davranış’tan Hukuk-İdeoloji’ye” gibi her biri birbirinden önemli eserlerinin yanı sıra Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne kazandırdığı Siyasal Antropoloji ve Türk-İslam Düşünce tarihi gibi özgün derslerle doğrudan öğrencisi olmayan gelecek kuşakları bile etkileyen akademik çalışmalarıyla alanına damgasını vurmuş hocamız 2000 yılından bugüne Yakın Doğu Üniversitesi’nin rektörlüğünü de yürütmekteydi.
1969 yılı idari şube mezunu, değerli hocamız ve üyemiz Prof. Dr. Ümit Hassan’ın cenazesi 18 Ocak Çarşamba günü saat 10:30’da Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek törenin ardından Lefkoşa mezarlığına defnedilecektir.
Camiamızın, ailesinin, yakınlarının ve sevenlerinin başı sağ olsun.
Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu