“TÜRKİYE’DE HUKUK DEVLETİ VE YARGININ DÖNÜŞÜMÜ” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İzmir Barosu ve Mülkiyeliler Birliği tarafından Avukatlar Haftası etkinlikleri kapsamında ortaklaşa düzenlenen “Türkiye’de Hukuk Devleti ve Yargının Dönüşümü” başlıklı panel İzmir Barosu Av. Nevzat Erdemir Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

İki oturum halinde gerçekleştirilen panelin “Hukukun ve Devletin Dönüşümü” başlıklı ilk oturumunun moderasyonunu İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Deman Güler yaptı.  Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Dr. Dinçer Demirkent, TİHV Akademi üyesi Dr. Serdar Tekin ve Türk Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Dr. Berke Özenç yaptıkları konuşmalarda Türkiye’de Hukuk alanında son yıllarda yaşanan değişimleri, mevcut durumun ikili devlet kuramı ile benzerliğini ve  mevcut durumdan çıkış yollarını değerlendirdiler.

Moderatörlüğünü İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gamze Adıgüzel’in yaptığı ve yargıdaki dönüşüm konusunun ele alındığı ikinci oturuma TİHV Akademi üyesi Prof. Dr. Nilgün Toker, Hakim Dr. Orhan Gazi Ertekin ve  akademisyen Dr. Ceren Akçabay konuşmacı olarak katıldılar.

Panelin açılış konuşmasını yapan İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel Türkiye’nin uzun zamandır yoğun bir baskı rejimi altında olduğunu belirterek “bugün artık seçim sonuçlarını tanımamak, halkın iradesini yok saymak gibi   başka bir pratiğin izlerini görmeye başladığımızı” dile getirdi. Çok sayıda dinleyicinin katıldığı ve soru cevaplarla devam eden panel sonunda katılımcılara teşekkür beratları yine baro başkanı Av. Özkan Yücel tarafından takdim edildi.