YAŞANAN SALDIRIYI VE CİNAYETİ TÜM GÜCÜMÜZLE KINIYORUZ

Basına ve Kamuoyuna,

HDP İzmir İl Başkanlığı binasına yapılan silahlı saldırı ve binada bulunan HDP üyesi Deniz Poyraz’ın öldürülmesi içinde bulunduğumuz karanlığın geldiği son noktadır.

Bu saldırı ve cinayet, Türkiye’de devlet, mafya ve siyaset ilişkilerinin açığa çıktığı, çete liderleri ile milletvekilleri ve devlet görevlileri arasındaki ilişkilere dair iddiaların gündemi belirlediği bir süreçte yaşanmıştır.

Bu saldırı ve cinayet, toplumun en temel ihtiyacı olan demokratik siyasetin araçlarının ortadan kaldırılmasında gelinen tehlikeli eşiği gözler önüne sermektedir. Muhalefet partilerine, milletvekillerine, gazetecilere, aydınlara yönelen tehditkar dilin, şiddetin ve cezasızlığın failleri daha fazla cesaretlendirdiği ortadadır. Bu nedenle demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, barıştan ve adaletten yana olan herkesin bu saldırı karşısında ses vermesinin ve demokratik tepkisini güçlü biçimde dile getirmesinin oldukça hayati olduğunu vurgulamak istiyoruz.

Yaşanan saldırıyı ve cinayeti tüm gücümüzle kınıyor, bu cinayetin aydınlatılmasını, faillerinin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını talep ediyor, Deniz Poyraz’ın ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz.

Saygılarımızla,

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu